"Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”

"Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”
July
22
,  15:00
  - 26
,  18:00

Festivalio edukacinėje programoje - skrybėlių kūrimo dirbtuvėse - gali dalyvauti įvairaus amžiaus lankytojai:vaikai, paaugliai, suaugusieji.

Edukacijas ves menininkai, dizaineriai, scenografai: Renata Valčik, Rūta Lendraitytė-Utalla, Jonas Arčikauskas ir Tomas Uktveris.

Dizaino dirbtuvėse su vaikais užsiims patyrę menininkai-pedagogai, daug dėmesio bus skiriama nesaikingo vartojimo ir gamtos užterštumo temoms, drabužių pramonės daromai žalai. Dirbtuvių metu bus skatinamas vaikų kūrybiškumas, pažintis su kitomis kultūromis ir menu.

Idėjų skrybėlių dirbtuvių dalyviai semsis iš festivalio metu eksponuojamos galvos apdangalų meninių fotografijų parodos.

Visi pageidaujantys gali prisijungti prie dirbtuvių bet kurią dieną, nebūtina dalyvauti visomis dienomis. Dalyviams siūloma atsinešti bet kokių dėvėtų rūbų. Jokių specialių įgūdžių ar įrankių turėti nereikia.

Scenografė ir dizainerė Renata Valčik sako, kad siekiant atkreipti dėmesį į vieną taršiausių pasaulyje mados industrijos ir rūbų vartojimo problemą, pagrindinėmis dirbtuvių medžiagomis taps panaudoti rūbai ir medžiagos bei kiti buityje naudojami daiktai.

„Neišmeskime nenešiojamo drabužio, o perdirbkime jį į skrybėlę ar kitą galvos apdangalą, kurį nešiojo visi – nuo karalių iki elgetų, nuo išminčių iki bepročių, nuo modistų iki asketų, nuo senukų iki vaikų. Skrybėlės buvo dėvimos visur – iš šventėse, ir kasdienybėje. Dirbtuvėse atrasime būdus, kaip paltą, pirštinę ar suknelę paversti į ypatingą galvos apdangalą“ – atkreipti dėmesį į ekologiją ir prisidėti prie gamtos saugojimo ragina R. Valčik.

Na, o kūrybinių dirbtuvių rezultatus festivalio dalyviai ir visi susirinkusieji išvys baigiamajame festivalio uždarymo piknike - skrybėlių parade „Sofijos šeštadieniai“ (07.27)

Tokią festivalio edukacinės programos temą padiktavo istorinis rakursas.

„Turtingu knygnešių kultūros ir žydų kultūrinio paveldo palikimu besididžiuojantys Kuliai šiemet tapo Lietuvos mažosios kultūros sostine. Tai įkvėpė daugiau dėmesio skirti lietuvių ir žydų bendruomenių kultūrinio paveldo integracijai į šiandieninį kultūrinį kontekstą. Todėl prisimenama ne tik Kuliuose gyvenusių asmenybių kūryba, bet ir gyventojų papročiai, mados, kulinarinis paveldas“, - pasakoja istorikė Z. Jankevičienė.
Pasak istorikės, po XVIII a. pr. negandų – bado ir maro – į Kulius pradėjo keltis žydai: „Jie steigė krautuvėles (kromelius) bei įvairių amatų dirbtuves. Manuelis Rostovskis prekiavo prabangiais audiniais ir skrybėlėmis. Pagal tradiciją ištekėjusios žydės viešumoje nesirodydavo be galvos apdangalo, todėl moteriškos skrybėlaitės buvo paklausios. Palaipsniui jas ėmė pirkti ir lietuvės moterys bei merginos. Prie parduotuvės Kuliuose buvo įsteigtos dirbtuvės, kur skrybėlę buvo galima užsisakyti pagal individualų užsakymą“.

VIETA: Kulių bažnyčios parkas, Baltasis namas Kulių parke.

Skrybėlių dirbtuvių suaugusiems ir visai šeimai grafikas:

  • Liepos 22d., pirmadienis 15.00 - 18.00
  • Liepos 23d., antradienis 15.00 - 18.00
  • Liepos 24d., trečiadienis 15.00 - 18.00
  • Liepos 25d., ketvirtadienis 15.00 - 18.00
  • Liepos 26d., penktadienis 15.00 - 18.00

Edukacinė programa vaikams - Jaunųjų kūrėjų dirbtuvės (grafikas):

  • Liepos 22d., pirmadienis 10.00 - 13.00 „Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”
  • Liepos 23d., antradienis 10.00 - 13.00 „Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”
  • Liepos 24d., trečiadienis 10.00 - 13.00 Garso ir ritmo dirbtuvės „Resonance“
  • Liepos 25d., ketvirtadienis 10.00 - 13.00 „Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”
  • Liepos 26d., penktadienis 10.00 - 13.00 „Skrybėlė - nuo tradicijos iki eko mados”