Istorinis turas su Inga "Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės Kuliai"

Istorinis turas su Inga "Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės Kuliai"
July
8
,  17:30

Savo istorija ir žymiais gyventojais besididžiuojančiame miestelyje festivalio dienomis vyks net keturios istorinės ekskursijos.

Gidė Inga Blėdienė kvies į tris skirtingus turus po miestelį. Ekskursija „Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės Kuliai " vyks liepos 8d.

Skirtingu savo gyvenimo laikotarpiu Kuliuose gyveno dvi iškilios lietuvių asmenybės – kunigas, rašytojas, visuomenininkas Juozas Tumas-Vaižgantas ir rašytoja, dramaturgė, pedagogė, visuomenės veikėja, M. K. Čiurlionio žmona Sofija Kymantaitė.

1894 m. Kymantai dėdės V. Jarulaičio pakviesti persikelia gyventi į Kulius. Su jais kartu čia atvyksta ir Sofija Kymantaitė: ,,Kuliai – mano lopšys. Čia augau tarp 8-12 metų. Čia mano atbudimas, susiformavimas.“ Čia į Sofijos gyvenimą ateina globėjas V. Jarulaitis ir pirmasis lietuvių kalbos mokytojas J. Tumas-Vaižgantas. Tėvai gyveno ,,palivarke“, o Sofija gavo kambariuką raudoname mūre, klebonijoje. Užsimezgusi draugystė buvo labai stipri, vėliau jie bendraudavo laiškais, Vaižgantas tikėjo Sofijos galimybėmis, rėmė jos idėjas ir vertybes. Vėliau jau Vilniuje Sofija tapo garsėjančio M. Konstantino Čiurlionio dailininko lietuvių kalbos mokytoja, atvertusia menininką į lietuvybę. Kuliai tuo metu buvo lietuviškos spaudos pergabenimo iš Prūsijos į Lietuvą centras, knygnešystė čia buvo kasdienis reiškinys, formavęs ir Sofijos požiūrį į lietuviškumą, gimtąją kalbą, vėliau – įkvėpęs nepriklausomybės siekį.

Ekskursija skirta lėtam vietovės pažinimui įsiklausant, išgirstant išlikusių autentiškų statinių ir Kuliuose gyvenusių žymių žmonių gyvenimų istorijas, reikšmę kultūriniame Lietuvos ir pasaulio gyvenime.

 

Ekskursijos trukmė~ 60 min.
Registracija: kuliu.bendruomene@gmail.com