Istorinis turas su Inga „J. Tumas-Vaižgantas ir kiti Kulių kontrabandininkai"

Istorinis turas su Inga „J. Tumas-Vaižgantas ir kiti Kulių kontrabandininkai"
July
7
,  17:30

Savo istorija ir žymiais gyventojais besididžiuojančiame miestelyje festivalio dienomis vyks net keturios istorinės ekskursijos.

Gidė Inga Blėdienė kvies į tris skirtingus turus po miestelį. Ekskursija „J. Tumas-Vaižgantas ir kiti Kulių kontrabandininkai" vyks liepos 7d.

Pačias geriausias sąlygas draudžiamos spaudos platinimui ir redagavimui Kuliuose rado Kunigas J. Tumas-Vaižgantas. Kuliuose veikė daug žymių knygnešių, išlikę netikėčiausių jų slaptos veiklos istorijų. Pats netikėčiausias knygnešys, galėjęs 1899 m. gabenti draudžiamas knygas ir nebijoti būti sučiuptas buvo pats Plungės kunigaikštis Mykolas Oginskis! Knygų „kontrabandininkės“ etiketę galima drąsiai klijuoti ir pačiai Sofijai, kuriai vaikystėje yra tekę paskubomis nešti draudžiamas knygas.

Vizitine Kulių kortele jau spėję tapti žinomo lietuvių skulptoriaus Danieliaus Sodeikos „Vaižganto akiniai“, sukurti „Sofijos“ antrojo festivalio metu - tai prisėsti ir kaskart vis naujai pamatyti gyvenimą kviečiantis suolelis.

Daug žmonių bėgant metams Kuliuose gyveno, lankėsi ir tobulėjo patys bei gerino kitus. Čia Sofija, būdama 12 metų sutiko J. Tumą -Vaižgantą, tapusį jos pirmuoju lietuvių kalbos mokytoju. Užsimezgusi draugystė buvo labai stipri, vėliau jie bendraudavo laiškais, Vaižgantas tikėjo Sofijos galimybėmis, rėmė jos idėjas ir vertybes. Vėliau jau Vilniuje Sofija tapo garsėjančio M. Konstantino Čiurlionio dailininko lietuvių kalbos mokytoja, atvertusia menininką į lietuvybę.

Ekskursija skirta lėtam vietovės pažinimui įsiklausant, išgirstant išlikusių autentiškų statinių ir Kuliuose gyvenusių žymių žmonių gyvenimų istorijas, reikšmę kultūriniame Lietuvos ir pasaulio gyvenime.

 

Ekskursijos trukmė~ 60 min.
Registracija: kuliu.bendruomene@gmail.com