Festivalis 2020

 

KULTŪRŲ SUSITIKIMO VIETA KULIUOSE – SOFIJOS FESTIVALIS

 

Kuo šiemet nustebins Kuliai, garsėjantys kultūros, laisvės, bendruomeniškumo ir geros atmosferos SOFIJOS festivaliu?

Šiųmetinio SOFIJOS festivalio organizatoriai kvies pažinti naujas kultūras, atstovaujančias skirtingus žanrus, bet derančias ir koreliuojančias tarpusavyje. Festivalio, vyksiančio liepos 19-24 dienomis, temoje  „Kultūrų susitikimo vieta“ atsispindi visa kultūrų įvairovės darna.

Ketvirtojo SOFIJOS festivalio ašis išlieka Kuliuose svarbų savo gyvenime laikotarpį gyvenusi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mūza: rašytoja, dramaturgė, diplomatė, lietuvių modernizmo teoretikė, ženkliai prisidėjusi prie lietuvių kalbos vystymo, visuomenininkė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė.

Festivalis leis pažinti plataus kultūrinio akiračio, skirtingų šalių ir tradicijų moteris. Moteriški motyvai akivaizdžiai vyraus šių metų programoje: dainuojančios, muzikuojančios, konstruojančios, vaidinančios, pasakojančios jos pasirodys greta tradiciškai festivalio ašimi tapusių jaunųjų meno profesionalų.

Gražiausiu metų laiku – vasarą, net šešias liepos mėnesio dienas ir vakarus Kulių miestelio erdvėse vienas kitą keis koncertai, spektakliai, parodos, dizaino dirbtuvės ir ekskursijos. Miestelio bendruomenei ir jos svečiams skirtuose susitikimuose ir renginiuose mainysis įvairių kraštų kultūros: portugalų, turkų, prancūzų, lenkų, lietuvių ir...žemaičių. 

Kelionė tarp tradicijų ir populiariosios muzikos portugališkomis natomis

Festivalio atidarymas vyks vos pasibaigus garsiesiems Kulių Škaplierinės atlaidams, liepos 19 d., kuomet fado profesionalai iš pietų Portugalijos pakvies į emocijų kupiną muzikinę kelionę.

Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos dainininkė Ana Laíns, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“ šalies spalvomis.  Ana Laíns savo grynu ir galingu balsu pristato pasauliui fado ir portugalų tradicinę muziką. Jos dainos apima visą Portugalijos fado muzikos gilumą.

Fado meno forma dėl savo svarbos pasaulio kultūrai neseniai įtraukta į UNESCO paveldą. Ana jau yra pelniusi platų meno kritikų pripažinimą, taip pat įvairių titulų, tarp kurių ir Lisabonos geriausios jaunosios dainininkės pripažinimą „Grande Noite de Fado“ (Didžioji Fado naktis).

Ana Laíns priklauso naujajai fado atlikėjų kartai, kuri stovi ant skiriamosios linijos tarp tradicijų ir populiariosios muzikos. Techniškai nepriekaištingo balso dainininkės naujausias albumas Portucalis kritikų pripažįstamas geriausiu jos albumu. SOFIJOS festyvalyje Ana Laíns pristatys šį albumą kartu su gitaristų duetu: Valentim Filipe (portugališka gitara ir akordina) ir Tiago Valentim (klasikinė gitara). 

Daininkė Ana Laíns yra ne tik fado, bet ir visos Portugalijos dainuojanti siela. Ji – tai ištisa portugalų tapatybė, Portugalijos muzikos scenoje nuėjusi solidų kelią, kuriame visada gynė portugalų kalbą ir skleidė portugališkumą! 

  1. K. Čiurlionio muzikos dermė su prancūzų ir turkų kultūromis

SOFIJOS festivalio bendradarbiavimas su, iš pirmo žvilgsnio, pakankamai skirtingų žanrų kūrėjais sinergiškai įprasmina festivalio programą. Bendradarbiaujant su pianistu Roku Zubovu Kuliuose užgimęs projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ tęsis šiųmetinio festivalio eksperimentinėje programoje. Susitikime su Čiurlioniu dalyvaus: turkų menininkas, šiuo metu kuriantis Sardinijoje Dunen Mubin, prancūzų menininkas Phil Von ir pianistas Rokas Zubovas.

Dunen Mubin ypač produktyvus muzikos kūrėjas, dalyvaujantis festivaliuose Turkijoje ir užsienyje, grojantis tradiciniais ir šiuolaikiniais instrumentais. Be Nėjaus (turk.Ney), vieno seniausių tebenaudojamų muzikos instrumentų pasaulyje, ir savo balso jis reguliariai naudojasi „Santur“ (cimbalonas), „Cura“ (mažas saz), „Tanbur“ (turkų violončelė) ir mušamaisiais.

Šis muzikos multitalentas susikūrė asmeninį stilių tiek kompozicijoje, tiek muzikos atlikime. Unikaliam Dunen stiliui įtakos turėjo įvairūs ir dažni  kūrėjo susitikimai su Europos ir Azijos menininkais. Į Lietuvą pirmą kartą atvyksiantis turkų muzikantas, reguliariai koncertuoja JAV, Rusijoje, Armėnijoje, Gruzijoje, Azerbaidžane, Graikijoje, Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Austrijoje ir Italijoje, solo ir grupėse. Dunen Mubin taip pat kuria muziką dokumentiniams filmams ir teatrui.

Prancūzų menininko Phil Von vardas yra siejamas su klasikinio flamenko šokiu ir su savita „elektro-flamenko” technika. Šios technikos stilių Phil Von sukūrė ir išplėtojo su devintojo pereito amžiaus dešimtmetyje Londone įkurta teatro muzikos trupe „Von Magnet“, savo performansais pelniusia muzikos, performansų ir teatro žinovų pripažinimą visoje Europoje.

Per trisdešimtį kūrybinės veiklos metų prancūzų kompozitorius, šokėjas ir aktorius Phil Von savo darbus žiūrovams yra pristatęs įvairiausiose teatrų bei koncertų rūmų scenose ir netikėtose erdvėse Europoje ir už jos ribų.

Pianistas, M. K. Čiurlionio namų Vilniuje vadovas Rokas Zubovas yra vienas pagrindinių M. K. Čiurlionio palikimo puoselėtojų pasaulyje, turintis ir kraujo ryšį su Čiurlionių gimine. Būdamas M. K. Čiurlionio ir Sofijos provaikaitis, pianistas sukūrė ir kine įamžino savo žymiojo prosenelio vaidmenį  meniniame filme ,,Laiškai Sofijai”.

Pianistas yra įrašęs ir koncertuose atlikęs visus Čiurlionio kūrinius fortepijonui. Su paskaitomis ir koncertais, skirtais M. K. Čiurlionio kūrybai, R. Zubovas yra aplankęs daugelį Europos, Azijos, Pietų ir Šiaurės Amerikos valstybių, skaitęs pranešimus įvairiais M. K. Čiurlionio kūrybos tyrinėjimų klausimais tarptautinėse konferencijose.

Eksperimentiniu vadinamas projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ – tai skirtingų pasaulių, skirtingų kultūrinių patirčių jungtis, kuri pareikalaus iš užsienio menininkų ne tik gilaus savo kraštų istorinės, muzikinės kultūros tradicijų išmanymo, bet ir M. K. Čiurlionio kūrybos pažinimo.

Jauni muzikos talentai suskambės istorinio pasakojimo apie Sofiją fone

Šiemet festivalio muzikinė programa kaip niekada intensyvi. Kuliuose skambės įvairiausių instrumentų sudėties kolektyvai su įvairių žanrų renginiais. Organizatoriai atskleidžia festivaliui specialiai sukurtą teminį programos renginį: paskaita-koncertas  „Akyse man šiandien stovi Krokuva“. Pavadinimą rengėjai suteikė parafrazuojant Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, atsiminimuose grįžtančią į savo studijų metus Lenkijoje.

Monografijos apie Sofiją autorė dr. Nida Gaidauskienė papasakos, kodėl studijoms buvo pasirinkta Krokuva, kokių kultūrinių patirčių ir avantiūrų jauna Sofija ten patyrė, kurios patirtys vėliau ją artino su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu.

Unikalaus reginio idėją išpildys M. K. Čiurlionio dėstytojo, žinomo lenkų muziko Z. Noskowskio ir bendramokslio M. Karłowicziaus kūriniai fortepijonui, smuikui ir vokalui. Juos atliks trys jaunieji muzikos talentai: tarptautinių konkursų laureatė, festivalių dalyvė, aktyviai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, sukūrusi vaidmenis keliose Vilnius City Opera operose sopranas Monika Kučinska; smuikininkė, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė, griežusi kaip solistė su Valstybinių simfoniniu orkestru, dažna kamerinių programų dalyvė Anna Kasperovič ir pianistas Kšištof Markevič, 2014 m. magistro diplomu baigęs Fryderiko Chopino muzikos universitetą Varšuvoje, pasižymėjęs ne viename tarptautiniame ir respublikiniame pianistų konkurse.

Du baigiamieji festivalio vakarai dedikuoti teatrui ir jauniems Lietuvos kūrėjams

„Taško“ teatro aktoriai, praėjusią vasarą nustebinę festivalio svečius muzikiniu spektakliu-siuita „Ugnies medžioklė su varovais“, šiemet Kulių kultūros centre repetuos ir festivalio metu pristatys pagal pirmąją lietuvišką pjesę pastatytą ir atgimusią komediją „Amerika pirtyje“ (rež. Valentinas Masalskis).

Ši pjesė tapo istoriniu 1899 metais Palangoje suvaidintu pirmuoju spektakliu lietuvių kalba, kuriame dalyvavo ir aktorės karjerą pažinusi Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Tais pačiais metais kūrinys „Amerika pirtyje“ buvo suvaidintas ir Kuliuose. 120 metų premjeros sukakties proga SOFIJOS festivalio metu bus atkurtas pirmojo spektaklio kelias.

Spektaklio projekto kūrybinė komanda ironiškai, „su šypsena“ žvelgs  į šiuolaikinio lietuvio problemas, ieškos kritiško požiūrio į populiarias, išsikvėpusias ir visiems iki skausmo žinomas politikos, socialines temas Lietuvoje. Vienas iš svarbių būsimojo spektaklio sudedamųjų dalių – originalios, įtaigios ir žaismingos dainos, kurias kurs jauni muzikuojantys „Taško“ teatro aktoriai, padedant kompozitorei Nijolei Sinkevičiūtei. 

Šis spektaklis bus šviesus jaunų žmonių požiūris į istorinę dramaturginę medžiagą. Dainų tekstus ir dramaturgines interpretacijas kurs žinomas poetas, dramaturgas Mindaugas Nastaravičius.

Galingų istorinių moterų portretai sensacingame spektaklyje-koncerte

Festivalį uždarys spektaklis-koncertas „Graži ir ta galinga“. Tai penkių „Klaipėdos jaunimo teatro“ aktorių moterų naujausias kūrybinis darbas, jau pelnęs populiarumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Moteriška galia ir grožis – esminis gabių aktorių pasirodymo motyvas. Scenoje greta Astos, Ievos, Marijos, Rugilės ir Vaivos atsiveria Lietuvos istorijoje vietą išsikovojusių bei įtaką kultūros raidai pademonstravusių moterų muzikiniai portretai: Barboros Radvilaitės, kunigaikštienės Bonos, Dalios Grybauskaitės, Julijos Žemaitės, Marytės Melnikaitės, Teklės... Specialiai Kulių festivaliui spektaklį planuojama papildyti Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės portretu.

Pačiais tikriausiais faktais paremti ir išgalvoti pasakojimai spektaklio-koncerto „Graži ir ta galinga“ žiūrovus nukels ne tik į skirtingus istorinius laikotarpius, bet ir į besikeičiančius moters gyvenimo tarpsnius, suskambančius skirtingais muzikos stiliais ir net žemaičių tarme. Nuoširdų susijaudinimą keis juokingos istorijos, o jas – arši ironija. Bus pasakyta tai, ko negalima sakyti ir pasijuokta iš to, kas nebūtinai juokinga.

SOFIJOS festivalis tampa reikšminga Plungės rajono vasaros tradicija

Margoje festivalio programoje kas vakarą vyks skirtingi pasirodymai, taip pat yra suplanuotos kasdien vyksiančios kūrybinės bei meninės veiklos: žinomų Lietuvos fotografų parodos, istorinės ekskursijos, kūrybinės dizaino dirbtuvės.

Visą savaitę svetinguose Kuliuose gyvensiantys ir savo idėjas įgyvendinsiantys festivalio menininkai susitikimų, paskaitų ir dirbtuvių metu mielai bendraus su norinčiais giliau pažinti kūrybos pasaulį.

Istorikės Nida Gaidauskienė ir Zuzana Jankevičienė kvies į ekskursijas Sofijos keliais. Taip pat bus organizuojamos patyriminės ekspedicijos į greta Kulių esančią Reiskių tyro pelkę. Fotografas Jonas Tučkus gilinsis į kuliškių portretus ir festivalio dienomis Kulių bažnyčioje surengs unikalią kuliškių portretų parodą.

Praėjusią vasarą savo kūrybiškumu kuriant skrybėles visus stebinusi dizainerė Rūta Lendraitytė, prekės ženklo „Uttala“ kūrėja ir šiemet visus norinčius kvies prisijungti prie rūbų dizaino dirbtuvių. Netikėtus dirbtuvių rezultatus festivalio dalyviai ir svečiai išvys Kulių gamtos ramybės apsuptyje festivalio uždarymo naktį.

Festivalio organizatoriai tikisi, kad ir šiųmetiniu festivaliu pavyks įrodyti, kad ir mažuose miesteliuose gali įvykti kultūrų susitikimas ir geros kultūrinės patirtys. Lietuvos kultūros tarybos finansavimas SOFIJOS festivaliui yra ne tik finansinė parama, bet ir svarbus festivalio organizatorių iniciatyvos vertinimas, skatinantis toliau tęsti reikšminį kultūrinį darbą regione.

Nedidelio Kulių miestelio bendruomenė kasmet su džiaugsmu svetingai priima festivalio dalyvius ir lankytojus. Panašu, kad tai tampa nauja ir prasminga Plungės rajono vasaros tradicija.